Jak działa kredyt konsolidacyjny? Co to jest kredyt konsolidacyjny?

0
1620

Polska plasuje się w czołówce państw europejskich, w których widnieje największy odsetek zaciąganych kredytów. Zaciąganie długów jest bezpośrednio związane z niższą zamożnością społeczeństwa oraz z mniejszą świadomością dotyczącą umiejętnego gospodarowania pieniędzmi, dlatego nadal musimy częściej udawać się do banku po kredyt niż nasi zachodni sąsiedzi. Co zrobić kiedy kolejne zaciągnięte zobowiązania przerastają nasze finansowe możliwości?

Na jakich zasadach funkcjonuje kredyt konsolidacyjny?

Zaciągając kolejne kredyty łatwo stracić rachubę i wpaść w pułapkę zadłużenia. Kiedy odczujemy potrzebę uporządkowania naszych długów i będziemy chcieli ustabilizować budżet możemy sięgnąć po kredyt, który spłaci jednorazowo nasze wszystkie, dotychczas zaciągnięte pożyczki i kredyty. Taką możliwość daje nam kredyt konsolidacyjny, który jednocześnie pozwala na obniżenie wysokości naszych comiesięcznych zobowiązań, wydłużeniu ulega jednak okres kredytowania.

Wiele osób ma wątpliwości czy ten produktu bankowy będzie wystarczającym środkiem na rozwiązanie finansowych problemów. Kredyt konsolidacyjny szeroko charakteryzuje serwis finansowy totalmoney.pl, znajdziemy w nim komplet potrzebnych informacji dotyczących tego, czy jest to dla nas opłacalna koncepcja. Trzeba pamiętać, że jest to kredyt celowy, przeznaczony wyłącznie na wygaszenie wcześniejszych długów, choć nie musimy łączyć wszystkich, poprzednich zobowiązań.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje kredytu konsolidacyjnego?

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kredytu konsolidacyjnego. Są nimi:

  • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – udzielany kiedy musimy uregulować wysoką należność. Spora suma zaciągniętych kredytów wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości, która jest naszą własnością, bądź należy do osoby poręczającej kredyt. Długi okres kredytowania, nawet do 30 lat, jest związany z niskim oprocentowaniem.
  • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – przeznaczony na spłatę niższych kwot, przydzielany jest analogicznie na krótszy okres, maksymalnie 10 lat. Cechuje go stosunkowo wysokie oprocentowanie, udzielany jest szybko a ilość formalności i dokumentów jakie należy przedłożyć ogranicza się do niezbędnego minimum.

Które dokumenty będą nam potrzebne do konsolidacji kredytów?

To, jakie dokumenty będą nam potrzebne w procesie ubiegania się o kredyt, uzależnione jest od rodzaju konsolidacji. W przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego będziemy musieli przedłożyć w banku dokumenty tożsamości, zaświadczenie potwierdzające fakt naszego zatrudnienia i wysokość uzyskiwanych dochodów oraz wszystkie umowy dotyczące kredytów, które chcemy połączyć.

Potrzebny będzie też wyciąg z konta osobistego z kilku ostatnich miesięcy. Procedura przyznawania kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest zdecydowanie bardziej złożona, wymaga dokładniejszej analizy. Poza, wskazanymi powyżej, dokumentami należy złożyć w banku akt własności nieruchomości będącej przedmiotem zastawu, odpis z księgi wieczystej i wycenę nieruchomości.

Dlaczego warto korzystać z konsolidacji kredytów?

Połączenie kilku zobowiązań finansowych daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wszystkie dotychczasowe procedury ulegają ujednoliceniu i stają się przejrzyste. Wyższy koszt kredytu, który jest związany z dłuższym okresem kredytowania, rekompensują zdecydowanie niższe, miesięczne raty. Poza tym taki kredyt pozwala na powrót do stabilności finansowej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here